ZJEDZ TO!

My z Agą to nie lubimy się nudzić. Warsztaty, urodziny, akcje w terenie, wyjazdy służbowe, programy treningowe, diety, coaching, dom, dzieci, praca, szkoła, nauka, fryzjer, paznokiety…to wszystko mamy na wysoki połysk. I czasem brakuje nam czegoś dla rozrywki, więc wymyślamy sobie różne czelendże.

Na przykład teraz ja mam taki czelendż, żeby Wam opowiedzieć o tym, że jutro w pracowni czekamy na bardzo ważną paczkę. 

W niej będzie 100 nowiutkich, pachnących książek. Książek, które stworzyłyśmy w Rupieciarni my dwie z Agnieszką do kompletu z Kasią Roman, która nam te nasze wizje deliryczne pięknie wyrysowała.

A teraz się z Agusią cieszymy jak szalone, bo wreszcie po paru miesiącach prac koncepcyjnych, przygotowawczych, ustaleniowych i wszelakich czekamy na te nasze książki, które maja być idealne, wypieszczone i takie po prostu-NASZE!

Mamy nadzieję, że Wam też się spodobają.

Kilka fotek z naszej sesji z Ulą Ostrowską, którą zrobił dla nas Stefan Paszkowski i lecę się robić na bóstwo, malować szpony na czerwono i nakładać maseczkę, żeby jutro przy paczce wyglądać pięknie.

 

Wiedzieliście, że z fasoli czerwonej można zrobić znakomite brownie? Cały przepis na to ciasto z sesji, a także dużo miejsca na wpisywanie własnych receptur, szaleństw kulinarnych, eksperymentów i ekstaz- wszystko to w naszym notesie na przepisy znaleźć się może. Notes od środy 28 marca dostępny na naszej stronie www.heartmademoments.com.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *