Czy niebo jest chłopięce?

Jak to jest z tym niebieskim? Czy to kolor zarezerwowany tylko dla małych chłopców? I to chyba w ostatnich czasach, bo moja Mama wspomina, że jak się rodził mój brat, obowiązkowo musiał rozpocząć swój żywot opatulony w różowy kocyk! A niebieski był dla dziewczynek 😉

Temat mnie trochę zaciekawił, więc zajrzałam do netu a tam takie informacje w Wikipedii:

Początkowo do XIV wieku w języku polskim „niebieski” oznaczało „przynależny do nieba”, a dopiero później wyraz ten stał się osobnym określeniem barwy niebieskiej, charakterystycznej dla koloru nieba[1]. Nazwę tego koloru utworzono przez dodanie do nazwy nieba formantu przymiotnikowego „-ski (…) W wielu językach nie ma osobnych słów na odróżnienie barwy niebieskiej i zielonej, a w języku szwedzkim aż do początku XX wieku używano tego samego słowa na określenie koloru czarnego i niebieskiego.

Niebieski jest najzimniejszą z barw. Kojarzy się z otwartą przestrzenią, wodą, morzem, niebem. W starożytnej Grecji i Rzymie był symbolem najwyższych Bóstw – Zeusa i Jupitera. W starożytnym Egipcie lapis lazuli (kamień o głębokim niebieskim kolorze) symbolizował niebo, symboliczne miejsce przebywania Boga.

W Iranie jest kolorem żałoby.

W kulturze Zachodniej, kojarzony jest z Maryją, a ściślej z Niepokalanym Poczęciem Maryi. Niebieski jako symbol najwyższych bóstw antycznych oznacza jednocześnie najwyższe uprzywilejowanie Maryi, Matki Zbawiciela wśród wszystkich stworzeń Bożych. Wynika to również nie tylko z „odziedziczenia” tradycji starożytnych, lecz z ceny niebieskiego barwnika wŚredniowieczu[potrzebne źródło].

Uzyskiwano go z kamienia lapis lazuli, który był wówczas równie drogi jak złoto. Z powodu jego ceny używano go często do malowania szat na obrazach przedstawiających Maryję – by oddać jej najwyższy honor. W późniejszych czasach niebieski barwnik potaniał. Był to ostatni kolor podstawowy uzyskany syntetycznie przez człowieka.

Niebieski jest kolorem pełnym symboliki, posiada niemal tyle cech, co czerwień. Niektóre z nich to: uduchowienie, pokój, higiena, spokój, woda, świeżość, czystość i chłód, lecz również dynamizm, kreatywność i inspiracja. Niebieski to także kolor przyjaźni: podarowanie niebieskiego kwiatu symbolizuje duże znaczenie przyjaźni dla obdarowującego. Niebieski bywa też postrzegany jako symbol przywiązania do tradycji.

Ale czemu ja o tym? Bo przygotowałam dla malutkiej Hani skrzyneczkę w kolorze nieba z pięknym, uśmiechniętym słoneczkiem. Tak mnie zainspirowało zdjęcie Dziewczynki. Zamawiająca skrzyneczkę  – Pani Magda – była zaskoczona „chłopięcym” kolorem. Spodziewała się pastelowego różu lub beżu. Czy słusznie? Ale najważniejsze, że skrzynia się podobała 😉

Skarby Hani Skarby Hani Skarby Hani Skarby Hani Skarby Hani

PS Przyszedł do nas znowu Pan Guzik i przyniósł trochę „rupieci”. Ma na imię Jan (musiałam o to zapytać)  i tym razem otrzymałyśmy od Niego w spadku między innymi sporą kolekcję kluczy 😉

PS2 Czy macie ochotę zdekupażować ze mną pudełko na fotografie (sporą ich ilość) na warsztacie w ostatnią sobotę miesiąca czerwca? Będziemy postarzać w stylu shabby chic, używać transfer żelu z Waszym ulubionym zdjęciem i oczywiście dekupażować (znaczy ozdabiać wycinankami). Dajcie znać, co o moim pomyśle sądzicie.

 

 

2 thoughts on “Czy niebo jest chłopięce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *